Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Meditsiin versus tervishoid

Olen juba ammu veendunud, et meditsiin on Eestis maailmatasemel - tehnika, arstide teadmised meditsiinist, soov pakkuda patsientidele maailmatasemel teadmiste- võimaluste rakendamist - see osa toimib. Ravimipoliitikaga tegeletakse samuti ja arvestades Eesti väiksust, siis mitte halvasti. Miks siis ikka pole kõik hästi? Miks inimesed ikka ootavad ravijärjekordades? Miks Eesti inimene jääb järjest haigemaks?
Meditsiinitehnika tervishoiuasutustes on uus ja kaasaegne, uuringuid tehakse, keerulisi haiguseid diagnoositakse , operatsioone tehakse ning arstid suhtlevad vabalt oma kolleegidega kogu maailmas, et leida - saada parimat ravi oma patsientidele. Haigekassa pingutab koos erinevate ühingute ja ühendustega, et lisada uusi teenuseid sh ravimeid meie rahastusskeemidesse. See kõik on MEDITSIINI OSA.

Lihtsustades - mida rohkem on spetsialiste ja mida rohkem on raha - seda rohkem meditsiini saame pakkuda kõigile ja seda lühemad on "järjekorrad".  Üldiselt juhib meditsiini arstlik mõtteviis ja see ongi hea, sest põhirõhk on diagnoosimisel, õige ravi määramisel ja ravil, et inimese tervist maksimaalselt parandada ja tema eluiga pikendada. Selle osa eest võitlevad meil nii haiglad, kui ka poliitikud. Elanikkond küll vananeb ja see seab kindlasti meditsiinisüsteemile järjest suuremaid väljakutseid. Raha ei ole süsteemis olnud piisavalt juba aastakümneid, mis omakorda suurendab abivajajate hulka veelgi. Mida siis ikkagi teha?

Lahendus on "lihtne": kogu tervishoiulaev tuleks pöörata totaalselt ümber ja hakata tegelema tervete inimetega, et neid meditsiinist võimalikult kaugele hoida :)

Tervishoid  nimelt lonkab Eestis kahte jalga korraga. Haigekassa ümbernimetamine tervisekassaks on üks väike samm 100st, mida teha et suund saaks õige. Tervis on  füüsilise, vaimse ja sotsiaalse  heaolu seisund (ehk tasakaal), mitte ainult haiguse või puude puudumine!

TERVISHOID tähendab  laiemalt tervise hoidmist, selle toetamist sh ka siis kui sa pole täiesti "terve" inimene aga saad kenasti oma diagnoosi või probleemidega iseseisvalt või vähese toetusega toimetada. Terve saad olla  ka siis su haigus või mõni probleemidest on tänu ravimitele ja elustiili muutustele kontrolli all ehk sisuliselt segab Sinu tasakaalu minimaalselt.

Tervishoius on juhtiv roll  õdede kanda, kuna tegeleda tuleb eelkõige tervisega sh arvestades erisustega krooniliste haigustega või puudega patsientide puhul. Sageli piisab õdede- eriõdede pädevusest ning tervishoiu meeskonnas  lisaks näiteks füsio- või tegevusterapeutide kaasamiseks, et panna rõhk  tervise hoidmisele sh vajadusel ravi jälgimisele ja parimale sobitamisele inimese eluviisidega ning samuti elustiili muutmisel - mõjutamisel. 

Vajadusel tuleb mõlemasse protsessi, nii meditsiini kui ka tervishoidu, kaasata sotsiaalsüsteem. Oluline on, et iga inimene saaks õigel ajal abi ja tuge, et abi annaks õige inimene - sõltuvalt vajadusest, arst-õde või hoopis sotsiaaltöötaja ja et abi tuleks õigest kohast.

Alustaks aga sellest, et mõistaks  - tervishoid ja meditsiin eksisteerivad mõlemad. Mida rohkem on tervishoidu, seda vähem võiks (teoreetiliselt) olla meditsiini ehk meie kõigi ühine eesmärk on hoida inimest võimalikult kaua võimalikult tervena.

Eelmine
Elust kahe uue kopsuga ehk 3,5 aastat  peale siirdamist
Järgmine
Mida me tervihoiusüsteemis päriselt rahastame?

Lisa kommentaar

Email again: