Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Töötu argipäev

Olen osalenud kohustuslikus tööotsingu töötoas. Olen kohtunud väga toredate inimestega Tartu Ärinõuandlast. Olen sõelunud CV keskuse ja teiste portaalide tööpakkumisi. Olen tegelenud Eesti Õdede Liidu uue põhikirja projekti koostamisega. Olen käinud konverentsil. Olen inaugureerinud uue rektori. Loomulikult olen ma teinud trenni, tegelenud koduse majapidamisega, lastega :) ning võtnud suvest viimast ...
Tegelikult on mul olnud nii kuradi kiire, et abikaasa kodus küsib "kuidas Sa kõige selle kõrvalt veel tööle jõuaksid?". Ausalt öeldes ega ma ise ka täpselt ei tea. Olen õppinud viimase kahe kuuga arvuti jt nutiseadmete kasutmisel rohkem nippe kui viimase paari aasta jooksul. Olen lugenud sellised seadusi ja külastanud uusi veebilehti, millega pole kunagi varem tegemist olnud. Mõnel päeval olen teinud süstemaatiliselt "arvutitööd" enam kui  tavaline tööpäev eeldaks.

Arvutisse soetatud raamatukirjutamise programm seisab ikka veel praktiliselt tühjalt. Suve lõpus soetatud kaks raamatut lebab tolmu korjates kapinurgal. Olen registreeritud ühele EAS koolitusele ja selles osalemiseks eeltöö on veel tegemata.

PEAN TEMPOT AEGLUSTAMA ... aga enne veel tahan Teiega jagada oma kogemusi töötukassas. Osalesin nimelt nüüd nö kohustuslikus tööotsingu töötoas. Töötoa läbiviija oli äärmiselt püüdlik inimene. Kokku oli tulnud 14 inimest, kes laias laastus jagunesid:
- kõrgharidusega ja  olematu töökogemusega inimesed, kes pole erialast tööd leidnud;
- erineva (kutsealase) ettevalmistusega, kuid lastega pikalt kodus olnud emad, kellel on piirangud tööaja ja -kohaga;
- tervisehädade tõttu füüsilisest tööst loobunud (koondatud) inimesed;
- ilma ettevalmistuseta inimesed, kes on teinud igasugust tööd;
- üks tore sell, kes äsja saabus Austraaliast ja tahaks ükskõik millist tööd leida
ja mina :)

Lühidalt: räägitakse tööturu olukorrast ja  jagatakse statistikat, näidatakse CV vormi ja videot töövestlusest. Kohustuslik töötuba sai tehtud ja punkt kirja ning loodetavasti olin ma kohaletulnutele kasulik. Ja veel töötukassa kandis minu arveldusarvele 40 senti sõidutoetust tööturu töötoas osalemise eest! PS kes on osav, saab selle alusel välja arvutada kui kaugel ma töötukassast elan... Töötukassale tahaks aga soovitada - jagage töötud nende tausta järgi erinevateks gruppideks (kasvõi ettevõtlikkuse või optimismi alusel), et töötoast oleks enam kasu!

Teine kohtumine konsultandiga möödus rutakalt. Kohtumine algas standardküsimusega: kuidas Teil on läinud? Ja kui ma vastama asusin, siis konsultant muudkui tippis midagi arvutisse. Minu palve peale kontrollida, kas HTM (minu endine tööandaja) on TÖRis (töötamise register) paranduse ära teinud, sain muidugi teada, et pole. Üldiselt kuna ise jube palju küsisin, siis läks aega kohtumisega 25 minutit (ebatavaliselt kaua), konsultant samal ajal kohustuslikult kuulamas-vastmas ning kogu aeg arvutisse kiikamas. Ühe hea idee sain ka - peaksin leidma endale tööandja, kes oleks nõus mind praktikale võtma (oma ettevõtte idee valdkonnas). Juhendaja saaks tasu töötukassalt ning mina saan mõnes valdkonnas ehk targemaks, lisaks võib isegi sõidutoetust saada. Ainuke millest ma aru ei saanud on see, et miks sellest mulle kohe ei räägitud? Selgi korral võiks öelda, et komistasin vesteldes selle võimaluse peale. Ja ideaalne koht selle info jagamiseks, et mitte öelda KOHUSTUSLIK koht, oleks olnud tööturu otsingu töötoas.

Kuna mul ühe täistöökoha suunal (ettevalmistavad) tegevused käivad ning samas pole ma maha matnud mõtet ettevõtlikuks hakata, siis töötukassa poolelt pean olema lihtsalt sama tubli ja positiivne edasi. Järgmisel korral kui ennast näitama tulen ja tänane idee vett vedama on läinud, siis võime asja juba tõsisemalt hakata võtma. Tegelikult on nii, et kui sa töötukassalt koolitust ei taha, siis pidavat nad sind esimeseks kolmeks kuuks suht isepäi jätma. Kui Sa midagi tahad, siis tahavad nemad ka. Kõiki võimalusi pole ma siiski veel teada saanud ja enamus asju käib "ümbert nurga". Ja nii nagu ikka, et kui ei oska küsida, siis ei saa ka teada. Igal juhul sätin sammud ennast näitama töötukassa poole vähemalt üks kord veel, sest seadus on üle võlli range. Kui 30 päeva täitub laup või pühap (nagu minul järgmisel korral), siis tuleb ennast näitama minna ENNE õiget aega aga mitte mingil juhul järgmisel esmaspäeval.

Elagu bürokraatia!  
Eelmine
25 korda 1. septembrit Tartus
Järgmine
Minu presidendiralli :)

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 1

Mare Timian Anneli, so väga lustakas lugu sul. Olen ise alustamas sarnast teekonda ja esimesed märkamised Töötukassa süsteemi toimimisest on mulgi juba märgatud . Ütleksin, et mul on isegi lausa sportlik huvi aru saada, kuidas see masinavärk toimib. Sain ka juba väikese hurjutuse osaliseks, kui muidu väga sümpaatne ametnik püüdis jahutada minu innukat huvi selgitades, et selles protsessis pole ma ei jurist ega audiitor (minu haridus+amet), vaid lihtsalt inimene :) Paraku on aga misiganes olukorras nii, et mida teadlikum asjadest oled, seda enam on sul võimekust ise ennast aidata - so minu kogemus, ma lihtsalt ei oska teisiti :) Apr 13, 2018