Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Kas rohkem raha päästab tervishoiu?

Lihtne vastus -ainult raha üksi ei päästa! Ja siinkohal võiks panna punkti. Rohkem raha on alati hea. Tervishoid on lõputu rahaauk, kuhu võib alati rohkem raha paigutada. Kuna Eesti pole veel nii rikas, et lubada endale kõiki tehnoloogiasaavutusi, eksperimente ja uuemaid ravimeid, siis peame mõtlema kuidas kõige paremini  hakkama saada. Üks nipp on - õpetada inimesed tervemaks :)
Miks ainult raha ei aita?
Peamine mure - inimesi, kes teenust pakuksid ei ole. Soovid, nõudmised ja ootused kasvavad kordi kiiremini ja kõrgemaks kui meie rahalised võimalused iganes kasvavad. Kui palk oleks tänasega võrreldes kahekordne ehk õdede tugevalt Eesti keskmisest kõrgem, siis ehk tuleks erasektorist  või teistest valdkondadest mõned õed siiski tagasi.

Kui oleks raha ja inimesed - kas siis oleks kõik korras?
Ei ka sellest ei piisa.  Kui inimesed ei mõista, et (võimalikult) terve elamiseks on vaja inimeste endi panust tervishoiutöötajate ja tervishoiusüsteemi kõrvale, siis ei piisa ka suuremast arvust tervishoiutöötajatest. Koostöös on võimalik muuta olukord paremaks.

Kui oleksid raha ja inimesed, kes saavad aru enda panusest - kas siis kaovad järjekorrad?
Ilmselt mitte, aga olukord läheb kindlasti hüppeliselt paremaks. Suuremate probleemidega inimesed saavad siis kiiremini arsti juurde ning väikeste muredega inimesed saavad abi õe käest.  Keskmine eluiga tõuseb ja ehk tõuseb siis ka lõpuks tervena elatud eluiga, kuid ootused terviseimedele ja imeravimitele muutuvad ajaga ikkagi. 

Milleks seda kõike siis üldse teha, kui ikka ei saa kõik tehtud?
Sest inimesed elaksid tervemana ja paremini. Õnnelikumad ja tervemad inimesed toodavad majanduskasvu ja siis läheb omakorda paremini nii inimestele kui Eestil tervikuna.

Eesti tulevik on terve ja targa inimese õlgadel. Poliitikute asi on luua tingimused, et inimestel oleks võimalus olla võimalikult terve ja saada võimalikult targaks. Just neil põhjustel on vaja täna teha korraga palju muutuseid ja otsuseid, et järgmise kümnendi lõpuks on asi juba muutunud. Päriselt.
Eelmine
Poliitilikud "võistlevad" ...
Järgmine
Kirjud valikud või miks valida Eesti200 inimesi

Lisa kommentaar

Email again: