Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Analüüsi ja tegutse - soovitusi riiklikul tasandil

Õdede puudusest on räägitud 15 aastat - pandeemias jõudis lõpuks kohale, et see on päriselt. Õdede jätkuharidusse on investeeritud 15 aastat  ja neid võimalusi ikka veel ei kasutata. Otsused on tegemata, päris otsused. Otsused, mille edasilükkamine mõjutab meid terve järgmise kümnendi.
Tartu meditsiinikooli arendades ning lõpuks Tartu Tervishoiu Kõrgkoolini jõudes tundus mulle, et ära sai tehtud tohutu hüpe. Välisekspedid olid rahul, kiitust laekus kõikjalt väljaspoolt :). Lisaks uued õppekavad, vanade õppekavade uus tase, õppejõudude pidev eneseareng ja kraadiõpete läbimine jne.  Jonn, veendumused, eeskujud ja tubli meeskonnatöö tõestas  võimatut uskmatutelegi. Kui kõrgkool sai veel uhiuue maja, siis tundus mulle et minu elutöö selles majas on tehtud. Ainuke mis vaevas oli see, et erinevate tervishoiutöötajate puudus oleks justkui minu asi, mitte riigi mure.

Praeguseks see tunne süveneb. Paljudele ministritele varem ja ka nüüd, lisaks  kogu riigikogule räägitud ja ikka pole päriselt kohale jõudnud või kuidas muidu mõista, et
1. õdede vastuvõtuarve pole tõstetud
2. õdede töötasu pole tõstetud koormusele vastavaks
3. õdede koormusnorme pole kehtestatud
4. eriõdede pädevust pole kasutatud
5. eriõdedele pole antud võimalust patsiendile paremat teenust pakkuda
6. arsti-õe-hooldustöötaja pädevuse ja vastutuse piirid on läbi rääkimata ja paika nihutamata, et teha järgmine arenguhüpe
7. kõikide teiste ametikohtade-erialade vajadused tervishoiusüsteemis on endiselt tööandjate-kõrgkoolide mure, mitte riigi strateegilise planeerimise objekt, sest ka radioloogiatehnikute, bioanalüütikute, tegevusterapeutide ja teiste spetsialistide puudusega lihtsalt ei tegeleta päriselt.

Kõik teavad, et haigekassa rahastamine pole jätkusuutlik, kuid samuti pole  tehtud uusi otsuseid, mis jätkusuutlikkuse tagaksid. Lahendusi on pakutud mitmeid, päris arutelu pole sündinud. Pidev kiire pole piisav vabandus. Kiire saaks ehk just siis mööda kui me päriselt ei paneks lipp lipi ja lapp lapi peale, vaid istuks, mõtleks, arutaks ja OTSUSTAKS ka midagi.

Hetkel on Eesti Õdede Liit kaasatud ministeeriumi jt riigiasutuste poolt mitmekümnesse juht- ja töörühma, kus me muudkui arutame, aga ükski neist pole viimase kolme aasta jooksul jõudnud otsuseni. Hetkel on olemas vaid kodanikualgatuse raames tehtud Eesti Õenduse ja Ämmaemanduse arengustrateegia 2021 -2030  ning nende teemadega tegelevad õed ja ämmaemandada ise edasi. Oma vabal ajal !!!! Lahe süsteem, eks?

Olles kõige selle sees, siis ehk peaks õed ja ämmaemandada ka tervishoiu juhtimisega tegelema, et asjad saaksid ka nii otsustatud kui ka tehtud?
Eelmine
Analüüsi ja tegutse - isiklik kogemus ja soojad soovitused
Järgmine
Tasakaal

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 16

YBFDNAuQGvbSJlf hHvSPlwcJspXLjVN May 04, 2021
QOnGVzmdvADlg OAbcVLqYn May 04, 2021
biVhHpsWqz oHWVSkOj May 21, 2021
YdEJVuXZ IOsevBKTwFYgWdCo May 21, 2021
xyTcXkusKbQ wvXYEPHmTxOpt Jun 14, 2021
RQhgWISLmuoByj zKZjMQtlx Jun 14, 2021
JdRMTgKDqaekrl vegRWCXrun Jul 01, 2021
SuzBMljTpcCKsZVJ xOzUvmGCoMKp Jul 01, 2021
riRuSoVeyG tzOQeVqnl Jul 09, 2021
TQhKsWaJujqMmlyS tuiygjkv Jul 09, 2021
CcMFkaWnR ZsCUvVqokju Sep 20, 2021
LNnlQVuBr bBQzdjOSp Sep 20, 2021
eGLQrwFqbYXSdEI OandmlCJqT Sep 29, 2021
epNCZMljQn zmyrQEusSbgXqjN Sep 29, 2021
xMSRFhWnPk TRNXCWBacpYKgdD Oct 07, 2021
CSRyZjvgmPBKcuUJ blRZmzhno Oct 07, 2021