Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

UNE TÄHTSUS

Siiratud patsiendid on üksi palatis ehk "kaitsvas isolatsioonis". Kui oled kaua haiglas, siis hindad klaasita ust, kust öösel valgus ei paista ning nn võimalikult nurgatagust palatit, kust kõik mööda ei traavi ja öised hääled vähem kostavad. 
Minu jaoks on hästi magamine äärmiselt oluline. Olen alati vajanud und keskmisest inimesest rohkem, nii 9 tundi on minu jaoks normaalne. Haiglas läheb hästi kui sa saad 6 tundi suht segamatult magada. 

Päevaplaanid ja ettenähtud tegevused on haiglas vajalikud, küsimus lihtsalt selles kui palju saab või peab või tahetakse patsiendi individuaalsete vajaduste ja soovidega arvestada? Kui öine vahetus ei aja patsienti hommikul näiteks kaalumiseks või kraadimiseks üles, siis saab üks kolleeg teise kolleegi käest pragada et osa tööd on talle kaela jäetud. Tegelikult aga on oluline, et patsient saaks magada.

Mulle sai harjumuseks õhtul astuda palatist välja, jalutada õe postini ja anda teada - ma lähen nüüd magama. Lisaks palusin, et  kui võimalik, siis "palun ärge äratage mind enne kella 7t" ehk ärge tulge kell 6 kraadima või küsima kuidas mu öö möödus. Isegi siis kui te seda kõrvalpalatis teete. Toimis täitsa hästi.

Kõigile haiglas töötavatele inimestele on mul suur palve - kell 22 kuni kell 6 võiks põleda üldkasutatavates ruumides nii vähe tulesid kui vähegi võimalik. Haiglas akendest paistev valgus, müra, hääled sh hõiked koridoris, patsientide kutsungid, mürisevad aparaadid, isegi auruaparaadid - need on kõik segavad faktorid ja mitte ainult magamiseks, vaid ka lihtsalt puhkamiseks. Müra ei saa sageli vähendada v.a. omavaheline lõbus hõiklemine kell 5.30 hommikul :), kuid valgusreostust saab oluliselt vähendada.

Kui mul algselt oli vaja haiglas  kell 1 öösel teha tilkinfusiooni, siis palusin õel mitte panna tuld palatis põlema. Imestati, aga kõik said hakkama, sest aknast paistev valgus või koridoriukse lahtijätmine olid piisavad. Kui palatis tuli põlema panna, siis ma ärkasin üles. Kui tuld põlema ei pandud, siis magasin nii mõnegi tilgakinnitamise lihtsalt maha.

Igal juhul olin ma haiglas "magamisest" nii väsinud, et minu kõige suurem igatsus kojumineku juures oli (isegi oma voodi igatsus polnud nii suur) - magada pimedas ja vaikses kohas.  

Hetkel on mu esimene ametlik ravimi võtmise kellaaeg hommikul kell 7 ja õhtul kell 22 ehk täpselt 9 tundi võimalik magada. Kui nädalavahetusel tukun edasi kella 8.30ni, siis nädala sees on kell 7 tõusta paras. Kui teile tundub kurnav igal päeval samal kellaajal ärgata, siis mõelge nii ...

1. kõik unegurud soovitavad parema une nimel minna magama ja ärgata enam vähem samal ajal. Tund liikumist siia sinna on ok. Seega ka nädalavahetusel võtan esimese ravimi kell 7.30 :)

2. ja olulisim - mul on tänu siirdamisele VÕIMALUS ärgata 

Eelmine
Haiglatoit
Järgmine
Monitoori  ?!  

Lisa kommentaar

Email again: