Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Turupõhine palk ?

Asi kisub vägisi kummaliseks. Kohalike volikogude valimiste järel hakkavad tööle uued volikogude esimehed, aseesimehed jne. Kuulda on paljudest ebaloomulikult kõrgetest palgatõusudest. Samas kirjutatakse ajalehtedes, kuidas riigiasutustes tulebki maksta nii vähe kui hädavajalik. 

Kuidas sellised uudised tervishoiutöötajaid mõjutavad ?
Võtke ja arvutage päris arvudega:
õdede tunnitasu tõusis 8 eurolt 8.40 ni, märtsis 2022 tõuseb 9.05 - nõutav kõrgharidus, mis vastab EL direktiividele, vastutus elude eest, pidev vajaduse teadmisi täiendada, kuna kõik areneb meditsiinis ja tervishoiu ülikiiresti. Meile armastatakse öelda, et tervishoiutöötajad saavad palgatõusu ka siis kui teised ei saanud. Ja siis? Seegi palgatõus on täna kaotus. Võtke võrdlusesse
versus majanduskasv
versus elukalliduse tõus
versus elektrihinna, kütuse jne jne kallinemine
versus keskmise palga kasv
versus miinimpalk tõuseb 70, hooldustöötajal 75 ja õe palk 109 eurot
versus palgaralli erasektoris
versus pidev töö intensiivsuse tõus, mille lõpp ei paista
versus õdede puudus, mis võiks tähendada et “küsi palju tahad” aga …

Õed lähevad kergemale tööle või lahkuvad üldse. Sest neile makstakse nii vähe kui riigil vähegi võimalik. Isegi pandeemia ajal ei suudeta otsustada vastu võtta nii palju õdesid kui vaja, et pikemas perspektiivis õdede puudust leevendada, vaid leitakse vaid mõnikümmend kohta järgmisel aastal õppekohtade tõusuks??? Samas kui kandideerijaid on  rohkem ning ka kõrgkoolid oleksid valmis rohkem õpetama 🧐

Vähe on neid asju kus ma Pr president Kersti Kaljulaid ‘ iga ei nõustu, kuid riigikogu liikmed saavad täna täiesti normaalset töötasu, mida pole mingit mõtet tõsta, sest enamus neist on elukutselised poliitikud ja selgelt liiga kauaks sellele toolile jäänud. Ettevõtjad võiksid samuti riigi tegevuses kaasa lüüa ning riigjuhtimiss panustada riigikogu liikmena kasvõi ühe hooaja, kui rahaliselt rohkem ei kannata,  et asjad lõpuks tehtud saaks. ;) Riigikogus ei tohiks ükski poliitik istuda rohkem kui kaks valimisperioodi järjest, siis tuleks uusi inimesi, uusi ideid, tegusid mida me päriselt vajame.

Meil on vaja restarti, tõsist, mitte kosmeetilisi parandusi

Õed on ühed maailma kannatlikumad inimesed, aga nad on ikkagi vaid inimesed. Kellel lootus on purunemas ja ümberringi toimuv teeb tõsiselt nõutuks. Kollektiivlepingu läbirääkimiste ajal on alati öeldud a la “ ega ühe väikese kokkuleppega saa kogu Eesti tervishoidu parandada”, nüüd kui oleme igati püüdnud vahepealsel ajal muid probleeme arutada ja lahendusi leida, siis öeldakse meile et “ need kõik on kollektiivlepingu teemad”. Seega ikka selliselt kuidas poliitikule parasjagu mugavam.

Turupõhine palk õele oleks täna muide juba üle 12 eurot tund. 
Kuidas siis sellega jääb? 

Ps ja me oleme alati seda meelt, et osa palgatõusust võiks katta hoopis puhkusega - näiteks 56 päeva sobiks hästi ;) 

Eelmine
Kõik maksab   (minu isiklik arvamus)
Järgmine
Olen juba üle 3 aasta vana

Lisa kommentaar

Email again: