Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Kooseluseadus ja pagulased

Täiega äraleierdatud teemad. Mõlemal on aga üks iseloomustav joon - teema on aetud mõttetult segaseks, inimesed on pigem ära hirmutatud ... enamus ei ole näinud neid tegelasi, kellele kooseluseadust väga vaja oleks ning  pole ka ühegi pagulasega reaalselt veel Eestis trehvanud.

Pagulased. Minu seisukoht on lihtne: reeglid peavad Eesti riigi poolt olema kehtestatud, selged, läbipaistvad ning arusaadavad igaühele.  Kõige osas - nii elamistingimuste, valikute, toetuste jms. Hetkel pole isegi ühtki ülevaatlikku artiklik ilmunud, mis räägiks pagulastele mõeldust kompaktselt nii et "iga tädi Maali" aru saaks. Meie endi määratud "kvootide ja tingimuste" alusel tuleb neid aga vastu võtma. Alati peab aitama kui aidata saab. Ja küsimus pole ainult rahas.

Kui filosofeerida ja nõustuda nendega, kes tänitavad stiilis "tehke oma riigis enne asjad korda, kui teistega tegelete", siis ükski asi ei saa tänapäeval lõpuni korda  või lõpuni valmis. Kui meie ei aita täna, siis ei aidata ükskord ka meid.

Kooseluseadus. Mina tegelikult aru ei saa miks me ei räägi ausalt, et see on samasooliste kooselu seadustamise küsimus? Need, kes ei taha abielluda, saavad ju ka täna minna notarisse ja kõik asjad üksipulgi kokku leppida, kirja panna ja allkirjastada ehk anda oma soovidele suht seaduslik jõud. Kui need erisoolised paarid ei tee seda täna, siis vaevalt et massiliselt seda ka uus seadus muudab. Samasoolistel on vist ju ka täna võimalus sedasama notaris teha? Seega on selle seaduse mõte ikkagi sisuliselt selles, et samasoolised võiksid olla ametlikult paar.

Ja ausalt öeldes, mul ei ole küll midagi öelda selle kohapealt kui inimesed tahavad koos elada ja "pere" olla. Oluline on ju ainult üks asi - et ei oleks vägivalda, et kedagi ei kahjustataks. Ja ärge tulge taas silmakirjalikult rääkima, et laste huvisid kahjustatakse kui on kaks ema või hoopiski kaks isa. Kärgpered on ju ka tavalised pered, seal võib vahetevahel olla kolm isa ja üks ema või kaks ema ja kas isa, või (kuna mehed surevad varem) ka kaks ema:)

Hetkel püütakse minu arvates kooseluseadusega "pead liiva alla peita", teha midagi ära aga teha läbi varjamise ehk mitte rääkides asjadest õigete nimedega. Samasooliste abielu - kirik ei ole veel valmis, ühiskond pole veel valmis, vanematel inimestel on arusaam samasooliste paaride puhul pigem kui "haigusest", noorematel on ju tegelikult täiesti kama.

Oluline oleks tegeleda hoopiski kogukonna kasvatamise ja kasvamise toetamisega, nii et kõik meie ümber märkaksid kas lapsel on kõik korras, sõltumata sellest millises peres ta täpselt kasvab. Kui me üksteist märkaksime, püüaksime mõista rohkem kui hukka mõista, kuulata ja näha (mitte pead liiva alla peita), siis muutuks maailma paremaks paigaks.

Praegusest pagulaste ja kooseluseaduse mängudest -  tahaks karjuda:
 Tõmmake pidurit!

Nimetage asju õigete nimedega, tehke selgitustööd, harige inimesi, kuulake mida ja miks nad tegelikult kardavad, selgitage, selgitage, selgitage, kuulake, kuulake, kuulake ja siis on võimalik lõpuks kompromissiks. Lahenduseks, millest vähemalt enamus aru saab ja kui päris poolt pole, siis alla neelab.

Head Tuliahvi aasta algust kõigile!
 
Eelmine
2016
Järgmine
Sookvoodid

Lisa kommentaar

Email again: