Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

 10 kuud ravim-immuunpuudulikkusega

Kui alguses tundus, et kõik läheb järjest paremaks ja nii lõpmatuseni, siis päris nii see ikka ei käi. Tegelikult, kui järele mõelda, siis on see loomulik. Samas on inimlik tahta, et kõik kulgeb järjest paremini. Eks kõik inimesed ootavad et palk tõuseks ning tööd jääks vähemaks, mitte vastupidi :)
Olen töölainel olles kindlasti justkui ametlikult trenni vähem teinud kui talvisel perioodil. Samas võtsin kevadel pilatese eratunde ning õppisin päris mitmeid asju õigesti tegema ning sellega jätkan. Toas, akna all seisva jalgratta jätsin tolmu koguma ning liigun nüüdsest päris rattaga väljas. 10-15 kilomeetrine ringike on suht ok isegi Tartu mägisel maastikul.

Jalutamisega on aga ootamatult kehvasti. Nimelt - ükskõik mida jalga panen, ikka õnnestub kusagile villi sarnane toode tekitada. Villidega on aga immuunpuudulikkuse korral üks igavene jama. Need ju ei parane ning jalgadel olevad haavakesed võivad kergelt infitseeruda. Juuni algul õnnestus kuidagi eriti õnnetult põske hammustada (hiljem selgus, et suu tuimus on lihtsalt üks ravimite kõrvaltoime...) ning juuli alguseks pole limaskest ikka veel lõpuni paranenud. Rattaga sõites õnnestub mul ikka ja jälle mõni sinikas hankida ning needki kaovad kolme nädalaga, mitte varem. Ujuda justkui avatud veekogus saaks, kuid kuna pead vee alla ei tohi panna, et vett ninna ei tõmbaks, siis pirtsijad hirmutavad mu veest eemale. Katki kratsitud sääsehammustus võib olla Sulle lihtsalt ebamugav, kuid mulle järjekordne infektsioonioht.

Käisin hambaarsti juures hambakivi puhastamas ja lootsin, et nüüd on tükk aega mõnus tunne aga võta näpust - 3 kaltsiumitableti ning 3 magneesiumipakikese tarvitamine päevas tekitab hammastele päris kiirelt taas "kareda" kihi. Kuna hambavaap on ravimite kõrvaltoimetest tingtuna pigem pehme, siis elektrihambaharja regulaarne kasutamine on praegu samuti välistatud.

Kohtan inimesi, keda pole pikalt näinud. Ütlen ikka, et maist - septembrini võib mind natuke! ka kallistada, muidugi ainult siis, kui oled täiesti terve. Tore, et kõik teevad komplimente, et polegi päris "kõrvitsaks" muutunud. Arvestades läbielatut, ravimite kogust ning kõrvaltoimeid, siis muidugi näengi hea välja :) 

Kogemuspõhised soovitused teistele ravim-immuunpuudulikele (ja tervishoiutöötajatele, kes saavad siis soovitada neid asju juba ENNE):
1. kanna päeva jooksul võimalusel 2-3 paari erinevaid jalanõusid - see väldib villide teket ning vähendab jalakrampe;
2. käi sagedamini hambaid kontrollimas ja sagedamini hambakivi eemaldamas, kuna veritsevad igemed on taas infektsioonioht;
3.  kasuta maski ja kindaid - aasta läbi - kui näpud mullas või kastad ükskõik mida, töötled tooreid asju, pesed! puu- ja juurvilju (parem kui seda teeks keegi teine)
4. toored liha-kala jms on pigem üldse keelatud, toorete juur- ja puuviljadega ole ettevaatlik, kui oled kindel et need on korralikult pestud ja isegi kui need on imehead, siis pea piiri. Sinu ravimitega ei pruugi need hästi kokku klappida. Ära napsa turult asju suhu :)
5. pese ja desinfitseeri käsi - palju. Kui talvel on infektsioonid, siis suvel on kõikjal lihtsalt uskumatult must :) Kanna kaasas väikest des vahendit või des lappe! Lisa samad asjad autosse kui palju ringi sõidad.
6. uju kontrollitud lahtises veekogus, kus palju inimesi samal hetkel ei uju  ja vesi on soe - ha, ha, ha ...)
7. ära harrasta kontaktsporti (v.a. sex), et vältida tekkida võivaid sinikaid. Muud sporti tehes ole ettevaatlik. Sinikatele määri troxevasini, nii umbes nädalake.
8. suvel ringi sõites hoolitse, et pudelivesi oleks autos. Allikad ja kontrollimata kaevuvesi pole enam Sinu jaoks! 

Vot nii! Päris naljakas, et kui talvel arvasin, et suvel on kergem, siis hetkel tundub vastupidi ehk neid asju mida tahaks teha või mida varem tegin ja nüüd ei tohi, oleks suvel justkui rohkemgi. Igal juhul jätkub avastamisi ja ootamatusi.
Eelmine
Karta või mitte ...
Järgmine
50

Lisa kommentaar

Email again: